Luka je član hrvatske reprezentacije u debati, koju čini petero učenika i koja je u organizaciji Hrvatskog debatnog društva sudjelovala na ovom svjetskom natjecanju gdje se učenicima i učenicama koji su odabrani u reprezentaciju pružila mogućnost da predstavljaju Hrvatsku u konkurenciji 58 zemalja iz cijelog svijeta.
...link - Katar
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Što je to debata?
Debata je argumentirana rasprava na zadanu temu. U debati sudjeluju dvije ekipe: propozicija i opozicija, u svakoj po tri govornika te, naravno, suci koji pozorno prate i zapisuju argumente obje strane te objektivno donose presudu. Teza može biti zadana unaprijed tako da debatanti imaju vremena istraživati i prikupljati podatke potrebne za debatu. Pri tome je vrlo važno naći argumente i za i protiv teze jer debatanti saznaju koju će stranu zastupati tek pred samu debatu. No, teza može biti zadana i sat vremena prije sučeljavanja, zato je vrlo važno biti dobro informiran o aktualnim političkim, ekonomskim i drugim ’svjetskim’ temama.
Mnogi ljudi miješaju debatu s Parlaonicom, ali debata je više od prepiranja i tvrdoglavog zastupanja svog stava. Debatna natjecanja imaju svoja pravila, sustav bodovanja i zahtjevaju opsežne pripreme.
Što je to WSDC i kako smo mi došli do toga?
World Schools je format debate koji se debatira na većini međunarodnih natjecanja za srednje škole. Ovaj format je specifičan jer se debatira isključivo na engleskom jeziku, govori traju po osam minuta, a presuda se donosi na temelju ukupnog zbroja bodova svakog govornika u ekipi. Bodovi se dodjeljuju na temelju strukture govora, stila i retorike te argumentacije. U ovom formatu vrlo je važno ostaviti dobar dojam, biti formalno odjeven te, po potrebi, biti teatralan i dramatičan. Iako, nažalost, World Schools još nije prepoznat u Hrvatskoj, debatni klub Doma mladih već nekoliko godina sudjeluje na međunarodnim edukacijama i turnirima. Znanje koje smo sakupili potaklo nas je na korak dalje pa smo se prijavili na Svjetski turnir u debati, koji se ove godine odvijao u Kataru.
Debate
Debate su zaista bile jedno jako korisno i kvalitetno iskustvo. Osam kvalifikacijskih rundi debatirali smo protiv SAD-a, UAE-a, Nigerije, Australije, Estonije, Bugarske, Slovačke i Izraela. Nažalost, nismo prošli u osminu finala, ali ekipe protiv kojih smo debatirali su sve bile vrhunski pripremljene i vrlo iskusne, a neke od njih (SAD i Australija) su naravno imale i prednost pošto im je engleski materinji jezik, jer svaki govornik mora održati osmominutni govor na engleskom jeziku što je nama predstavilo jedan veliki izazov. Ipak, to su ekipe od kojih smo puno naučili, a to nam je bio i prioritet s obzirom da taj format debate ne postoji u Hrvatskoj, ali se nadamo da će se uskoro uvesti i da će buduće generacije biti na istoj razini i u konkurenciji s ostalim državama Europe i svijeta.
Kulturološke razlike
Dobile smo razne upute kako se ponašati i odijevati zbog različitosti kultura, jer je na prvenstvu sudjelovalo 57 različitih zemalja svijeta. Morale smo imati pokrivena ramena i hlače ili suknju koji pokrivaju koljena. Rekli su nam da pazimo da ne dolazimo u fizički kontakt s dečkima, čak i da se ne rukujemo ni sa kim dok nam oni ne ponude ruku. U početku smo svi bili malo ukočeni, dok nismo vidjeli da je sredina u kojoj smo se našli bila i više nego opuštajuća. Iako iz različitih kultura, svake „slobodne“ večeri okupljala su se društva u „sobi za druženje“ gdje se svirala gitara, igrale društvene igre, biljar, stolni nogomet, stolni tenis, ili su se gledali filmovi. Neki su uživali u bazenu i jacuzziju i provodili tamo svaki slobodni trenutak.
Luksuz
Kako je Katar mala ali iznimno bogata državica, ove godine kotizacije su bile u potpunosti besplatne za sudionike. Bili smo smješteni u hotelu s pet zvjezdica, debatirali u njihovim srednjim školama u kojima smo se osjećali i više nego dobrodošli. U svakoj školi pokazali su nam ljepote arapske kulture. Od njhovog plesa sabljama, do tetovaža od kane, njihove kave, kolačića, čuli smo i stihove iz Ku’rana, a u indijskoj školi djevojke su nam otplesale indijski ples. Imali smo i organizirani poludnevni izlet u pustinju gdje smo jahali deve, boardali po pijesku, igrali odbojku, stolni tenis, gledali zalazak sunca, plesali... Iskusili smo i ludu i nezaboravnu vožnju u džipovima.
Dojmovi i zaključci
Debatiranje s mladim ljudima iz cijeloga svijeta, različitih etničkih, kulturoloških i religijskih pozadina iskustvo je koje iznimno cijenimo. Ova dva tjedna u sasvim drugačijoj okolini od one na koju smo navikli, upoznavanje i stvaranje novih prijatelja diljem svijeta ne bi mijenjali ni za što na svijetu. Obogatilo nas je kao osobe ali i kao debatante. Katar i Doha će nam sigurno ostati lijepa uspomena ali i još jedan grad kojeg ćemo htjeti posjetiti ponovno u budućnosti!
Tko nam je sve pomogao
· Vesna Ban, voditeljica debatnog kluba
· Miroslav Jošić, Vesna Hajdarević, Bojan Marjanović, koji su nas pripremali za natjecanje i pazili na nas u Kataru
· prof.dr.sc. Snježana Prijić-Samardžija te dr.sc. Iva Sorta-Bilajac, koje su nam svojim debatnim iskustvom te
iskustvom i stručnošću u pojedinim temama pomogle u pripremi argumenata
· Agencija Sandra - Pazin, koji su nam poklonili specijalno dizajnirane marame i kravate kako bi bili prepoznatljivi kao
ekipa Hrvatske
· Naši profesori, koji su imali razumijevanja za naše izostanke
· Roditelji koji su nas u cijelosti podržavali kroz pripremni period i natjecanje.