2015./2016.

IX. gimnazija je i ove godine bila uključena u akcije Crvenog križa. Tijekom školske godine provedena je akcija „Solidarnost na djelu“ i akcija „Zagrepčani Zagrepčanima 2016.“

u kojima se prikupljao novac za osobe slabijeg imovinskog statusa. Naši učenici i profesori pokazali su iznimnu solidarnost i socijalnu osjetljivost. Također, provedena je i akcija dobrovoljnog darivanja krvi. Prijavio se priličan broj maturanata, a njih 22 je darovalo krv.

Sudjelovali smo i na Općinskom natjecanju ekipa mladeži Crvenog križa. Učenici naše škole pokazali su veliki interes za ovo natjecanje. Dvanaestoro učenika je sudjelovalo na naprednim pripremama Crvenog križa u Novom Vinodolskom, te je šestoro odabrano za natjecanje. Prilikom priprema za natjecanje učenici su imali priliku puno toga naučiti. Saznali su o povijesti Crvenog križa, a što je najvažnije naučili su kako pružiti prvu pomoć unesrećenoj osobi. Na natjecanju smo osvojili 5. mjesto. Neki od njih su nakon natjecanja postali volonteri Mladeži Crvenog križa.

Povijest Crvenog križa

Kada čujemo za organizaciju Crvenog križa znamo da je to organizacija koja pomaže, ali rijetki znaju malo više, kako je nastala i koje su joj djelatnosti. Kada su se 24. lipnja 1859. vojske carske Austrije i francuskosardinijskog saveza borile pokraj Solferina na sjeveru Italije gubici su bili teški. Oko 40000 mrtvih, ranjenih ili nestalih. U to doba gotovo nije bilo vojnih sanitetskih službi, pa su posljedice bile velike patnje ranjenih, te su mnogi umirali zbog nedostatka njege. Užasnut agonijom vojnika mladi Švicarac po imenu Henri Dumant počeo je u suradnji s mještanima organizirati pomoć u mjesnoj crkvi ranjenim vojnicima obaju vojski. Kada se vratio kući u Ženevu napisao je knjigu “Sjećanje na Solferino”u kojoj je 1862.g. iznio i ideju o službi vojnih saniteta u ratu. Ideja je širom Europe bila dočekana s odobrenjem. Tako je u Ženevi postao Međunarodni komitet Crvenog križa (ICRC). Pokret je postao univerzalan i dobio je znak crvenog križa na bijeloj podlozi. Osnovno načelo su humanost, nepristranost, neutralnost, nezavisnost, dobrovoljnost, jedinstvenost i univerzalnost, a konvencija potpisana u Ženevi 1864. postala je opće poznata, naročito u ratu. Danas organizacija Crvenog križa ima i mnoge druge aktivnosti i u ratu i u miru, a osnovana su nacionalna društva u svim državama. Nove aktivnosti su i održavanje tečaja prve pomoći, te dobrovoljno darivanje krvi. U te dvije aktivnosti sudjeluje i naša škola već mnogo godina.

« Ožujak 2024 »