Dani hrvatskoga jezika od 11. do 17. ožujka

Autor: Nikolina Cvetković, 12. 3. 2021.

Pogreške u hodu

Volimo li svoj jezik? Osjećamo li ga svojim materinskim jezikom? Razmišljamo li o tome kako govorimo i pišemo ili što čujemo i vidimo?
Najčešće ne razmišljamo, već podrazumijevamo. Pogreške radimo ,,u hodu", a učenici IX. gimnazije još su davne 2016. godine odlučili tražiti i ispravljati pogreške nastale ,,u hodu".

Pronalazili su pogreške na svim jezičnim razinama, a pomoć u otklanjanju pogrešaka potražili su na mrežnoj stranici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje gdje su pronalazili ispravne oblike u skladu s normama hrvatskoga standardnog jezika.  Pomoć su potražili i u samom Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Tamo ih je 11. ožujka 2019. godine povodom obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika i Dana materinskoga jezika te Dana otvorenih vrata Instituta dočekao dr. sc. Kristian Lewis iz Odjela za hrvatski standardni jezik i uputio ih u sve tajne rada Instituta te alate koji pomažu u otklanjanju pogrešaka. U prvome dijelu susreta učenici su sudjelovali u radionici ,,Pogreške u hodu”. Za radionicu su izradili prezentacije s pogreškama koje su i pronašli ,,u hodu". U drugome je dijelu radionice dr. sc. Kristian Lewis za učenike pripremio prezentaciju o Institutu i svim djelatnostima kojima se Institut bavi. Preporučio je učenicima korisne mrežne stranice Instituta (pravopis.hrgramatika.hrmatura.hrbolje.hrjezični-savjetnik.hr) na kojima mogu pronaći zanimljive jezične sadržaje za uklanjanje ,,pogrešaka u hodu"  kao i sadržaje potrebne za pripremu za državnu maturu.

Posjet Institutu ohrabrio je i ostale učenike IX. gimnazije te su nastavili tragati za pogreškama, ali ih je 2020. kao i ove 2021. godine pandemija svjetskih razmjera zaustavila na putu prema Institutu, no to ne znači da se učenici ne pripremaju za 2022. godinu kada će se (nadamo se) suzbiti pandemija i učenici će moći posjetiti Institut te dobiti nove korisne savjete koji će im pomoći u što boljem poznavanju vlastita jezika. Zahvaljujući stručnim savjetima i alatima Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje nastavit će ispravljati pogreške nastale ,,u hodu”.

Ako želite, i sami se uvjerite u neke od pogrešaka koje su učenici pronašli, a nalaze se na sljedećoj poveznici. Sretno u uklanjanju pogrešaka nastalih ,,u hodu”.