Kazališna skupina Devete gimnazije

Autor: Iva Malenica, 3. 7. 2013.

Većina zagrebačkih kazališta dobro poznaje Devetu. U velikom broju učenici naše gimnazije već generacijama imaju priliku u okviru fakultativne nastave Kazališna umjetnost posjećivati ponajbolja kazališta u gradu i razgovarati o kazališnim predstavama (ponekad i oštro kritizirati).

Prednosti su ovoga oblika kulturnoga uzdizanja: dvostruko jeftinija ulaznica (što ponajviše usrećuje roditelje), razvijanje sposobnosti kulturnoga ponašanja (pod budnim okom profesora koji vas okružuju u publici), razvijanje muskulature ruku (ponekad glumci izlaze na pozornicu i triput) te petica više (što usrećuje i roditelje i učenike, a i profesore).

Kazališna skupina u Devetoj postoji najmanje desetak godina ( prema ideji profesorice Zore Diel) i vjerujemo da je često bila poticaj za razvoj ljubavi prema toj umjetnosti, a to je ono što motivira nas, profesore, za organiziranje posjeta predstavama, pa čak i s cijenom utjerivanja dugova za ulaznice.

Ove su godine učenici Devete imali priliku gledati neke od najpopularnijih predstava, npr. Moj sin samo malo sporije hoda, Ne igraj na Engleze, Žuta crta, Na tri kralja, Postdiplomsko obrazovanje, Platonov, Ovo bi mogla biti moja ulica itd., a slijede predstave Svećenikova djeca, Sutra nije novi dan i Galeb.

I sljedeće će nastavne godine vrata kazališnih kuća biti otvorena za ljubitelje teatra iz naše škole.